Kiralama & Kopyabaşı

NİÇİN KOPYA BAŞI ANLAŞMA?

Bu soruya cevap vermeden önce;

 • Fotokopi ve yazıcılarınızdan bir kopya/baskının maliyetini biliyor musunuz?

 • Tüketim malzemelerinin ömrü ne kadardır? Fiyatı ne kadar?

 • Yedek parçalar ne zaman değişmeli?Şu anki fiyatı nedir?

 • Servis söyledi ama,parçanın değişmesi gerekiyor mu?

 • Yıllık bakım anlaşması yapmak gerekli mi?

 • Makinenin garantisi var mı? Ne zaman bitiyor?

 • Değişmesi gereken her parça garantiye girer mi?

Sorularını kendi kendimize sormalıyız.Bu sorular çoğaltılabilir.

Satın alma görevlisi genel olarak bu sorular ve sorunlarla uğraşır,zamanını verir,yazışmalar yapar, doğruluklarını kontrol eder, kısacası bir sürü prosedür uygularlar. Bu sayılan işlemleri yaparak makinelerin çalışması sağlanır. Makinenin ömrü boyunca satın alınan yatırım ve işletim maliyetlerini, çekilen fotokopi ve baskı adedine bölerek bir sayfanın maliyeti bulunur. Ancak, kullandığınız veya yeni aldığınız, almayı düşündüğünüz makinenin baskı birim fiyatı ne kadardır? Bu makineye aylık, yıllık veya ömrü boyunca ne kadar bedel ödenecek? Bu soruların cevabı belli değildir.

Bütün bu soruların cevabının kesin ve net olması için; her türlü tüketim malzemesi, yedek parça ile servis ve bakım giderlerini kapsayan sayfa birim maliyetini bilmeniz gerekmektedir.

KOPYA BAŞI ANLAŞMA SİZE NELER SAĞLAR?

 • Her bir sayfanın maliyetini bilirsiniz.

 • Gizli ve sürpriz maliyetlerden kurtulursunuz.

 • Aylık,yıllık baskı giderlerinizi net olarak bilirsiniz.

 • Satın alma ve prosedürlerinden kurtulursunuz.

 • Stok maliyeti ve kontrolünden kurtulursunuz.

 • Malzemeyi önce öde sonra kullan yerine,önce kullan sonda öde şekli gelir.

 • Bir sürü fatura yerine ayda bir fatura ile muhasebe işleri rahatlar.

Bunların yerine,kopya başı anlaşma ile dikkat edeceğiniz tek şey makinelerin verimli çalışıp çalışmadığının kontrolüdür.Bütün satın alma ve muhasebe işlemlerini bir kenara bırakıp düşürülen maliyetle asli işinize daha fazla zaman ayırırsınız.

KOPYA BAŞI ANLAŞMA NASIL UYGULANIR?

Kopya başı anlaşma; bir kopya ve yazdırma için sabit ücretle yapılan anlaşma demektir.

Kopya başı anlaşma genel olarak üç şekilde yapılmaktadır:

 • Satın aldığınız bir makineye işletim maliyetlerini kapsayacak şekilde yapılan anlaşma şekli.

 • Satın alma yerine, kiraladığınız makine ve işletim maliyetleri dahil edilerek yapılan anlaşma şekli.

 • Satın almak yerine,kiralanan makine için aylık sabit kira bedeli ve işletim maliyetlerini içine alacak şekilde yapılan anlaşma şeklidir.

Bu anlaşma şekillerini biraz daha açarsak;

1.kopya başı anlaşma şeklinde, müşteri makineyi satın almıştır veya satın alır.Ancak aldıktan sonraki işletim ile ilgili maliyetleri devam edeceğinden bu maliyetlerinin kopya/baskı birim fiyatı şeklinde uzun yılları (2 yıl,3 yıl,4 yıl 5 yıl) kapsayacak şekilde sabitlenmesidir. Bu durumda müşteri ,sadece alacağı hizmeti ve bunun karşılığında ödeyeceği maliyeti bilmektedir. Gizli, sürpriz maliyetlerden kurtulmakta, satın alma için harcanan zaman,yazışma,telefon giderlerinden,birden çok faturalardan,prosedürlerden kurtulmakta ayda sadece bir fatura işlemi yapmaktadır. Bu anlaşmaya göre,fotokopi ve yazıcının düzgün çalışması için gerekli her türlü tüketim malzemesi(toner,drum,developer v.s.),her türlü yedek parça ile yapılan servis ve bakım giderleri Ekin Ltd. Şti. tarafından ücretsiz karşılanır.

2.kopya başı anlaşma şeklinde, kiralamış olduğunuz makine ile yeni bir makine yatırımı yapmıyorsunuz. Makine alımı için ödenecek bedel işletme içinde kalmaktadır.Bu şekilde müşterinin aylık kopya/baskı adeti tespit edilerek ihtiyaca uygun çözüm bulunur. Bunun üzerinden yatırım ve işletim maliyeti hesaplanır. Makine mülkiyeti Ekin Ltd.Şti.de kalmak üzere görüşme sonucu anlaşılan süre içinde,makinenin her türlü tüketim malzemesi(toner,drum,developer v.s.),yedek parçaları ile yapılacak servis ve bakım giderleri Ekin Ltd. Şti. tarafından karşılanır. Bu anlaşma şekli ile müşteri,makine yatırım maliyetinden kurtulma yanında işletim maliyetlerini de bütün sürpriz ve gizli maliyetlerden uzak,uzun yılların maliyetini baştan bilebilir.

3.kopya başı anlaşma şekli 2.şekle benzemekle birlikte,makineden gelen maliyetin genel işletim maliyetlerinden ayrılarak makine için aylık sabit bir bedel(kira) ödenmesi,diğer işletim giderlerinin de 1.ve 2. Madde de anlatıldığı şekilde bütün işletim giderlerinin sabit bir fiyatla ödenmesi anlaşmasıdır. Buna göre müşteri,makine yatırımı yerine aylık sabit kira öder.Ayrıca,kullandığı kadar kopya/baskı bedeli öder. Bütün bu anlaşma şekillerinde maliyetler makineye,aylık yapılan kopya/baskı adetlerine göre değişkenlik gösterir.Genel olarak kopya/baskı miktarı arttıkça kopya başı maliyeti düşmektedir.

Bu konuda detaylı bilgi edinmeniz için Ekin Ltd. Şti. aradığınızda ilgili personelimiz sizlere yardımcı olacaktır. Bu anlatılan kopya başı anlaşma şekillerinden birisini tercih ettiğinizde,yapılacak anlaşma ile her ayın sonunda alınacak kopya/baskı adetleri ile sözleşmede yazılı bedelin çarpımı ile elde edilecek tutar fatura edilir. Bu fatura;anlaşma gereği ,ay içinde müşteriye sunulan her türlü tüketim malzemeleri,her türlü yedek parça ile yapılan servis ve bakım giderlerinin sınırsız kullanım karşılığıdır.
 

ekin@ekin.com.tr

Hemen Destek Numaraları
 
Duyurular & Haberler
30.AVRUPA ALLERJİ VE İMMÜNOLOJİ KONGRESİNİ TAMAMLADIK ( 06 – 15 HAZİRAN 2011 )(İKM)
...
DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI TOPLANTISI'NI TAMAMLADIK ( 02 – 03 HAZİRAN 2011 ) CONRAD OTEL
...
AVRUPA HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLARI KONFERANSI'NI TAMAMLADIK ( 30 MAYIS – 03 HAZİRAN 2011 ) CONRAD OTEL
...
CEPİC CENTRE OF TEHE PİCTURE İNDUSTRY TAMAMLADIK ( 18 MAYIS 2011 ) HALİÇ KONGRE MERKEZİ
...
MC DANILS TANITIM GÜNLERİ ( 14 – 17 MAYIS 2011 ) SİWWİS OTEL'DE TAMAMLANDI
...
 
 
Arama

 
Ana Sayfa  |  Kurumsal  |  Ürünler  |  Hizmetlerimiz  |  Kongre Hizmetleri  |  Sarf Malzeme  |  Destek  |  Bize Ulaşın
Ekin İnşaat Sanayi Pazarlama ve Tic. Ltd. Şti. ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır
Fotokopi Satışı Fotokopi Servisi Fotokopi Kiralama Renkli Fotokopi Yazıcı Satışı Yazıcı Servisi Yazıcı Kiralama Renkli Yazıcı Faks Satışı Faks Servisi Toner Satışı Toner Dolumu Kartuş Satışı Kartuş Dolumu Sarf Malzamalari Teknik Malzeme Kongre